Ferruh DİnçkalFotoğrafçı

İlk deklanşöre basmamın üzerinden 50 yıldan fazla geçmiş ama bilinçli fotoğraf çekmeye ve bu konuda bilgilenmeye önem verişim 1980 yılında başladı. Satılan fotoğraflarımın olması ya da profesyonel olarak bazı projelerde olmama karşın kendimi halen amatör kabul ediyorum. Gelişme ve öğrenme sürecim sanırım yaşamımın sonunda dek sürecek.


Fotoğraf çekmek benim için bir terapi. Kamerayı elime aldığımda yalnızca çekmek istediğim fotoğraflara odaklanıyor, başka bir şey düşünmüyorum ve digital kamera kullanmama karşın uzun süre vizorden bakıp, beğenmezsem deklanşöre basmıyorum. Anlayacağınız digital kamera kullanmıyor gibi davranırım.


Istock'ta bazı fotoğraflarım satılıyor, onun dışındaki fotoğraflarımı kullanmak isterseniz, bana nerede kullanacağınızı söyleyerek başvurabilirsiniz.


Ayrıca albümlerin dışında, e-kataloglarımı da inceleyebilirsiniz.


BENİM GÖZÜMDEN BENİM DÜNYAMI KEŞFEDİN

Ferruh DİnçkalBilgisayar Proğramcısı ve Danışman

Bilgisayarla 1988 yılında grafik tasarımı yaparken tanıştım. Bilişim sektörüne geçmem, 1990 yılında proğramlama ve network eğitimi almamla başladı. 1994'e dek, bilişim alanında danışmanlık, ofis ve fabrika otomasyonu konularında proje üretimi ve uygulaması yaptım.


İnternet ile 1994 yılında Avustralya'da tanıştım ve internet üzerinde projeler yapmaya başladım. ?lk projem, İngilizce olarak hazırlanmış, yaklaşık üç milyon sözcükten oluşan ve Akdeniz ülkelerini içeren bir web sitesi idi. Bu site PC Word başta olmak üzere, birçok uluslararası dergide ve gazetede haber oldu, ve ödüller aldı. ?kinci büyük projem TAOB (Turkish Avustralian Online Busniess) adlı bir rehber oluşturmaktı. Bu proje de türünün ilk örneği olarak The National Library of Australia (Avustralya Ulusal Kütüphanesi) arsivine alındı.


Halen IT projeleri üretiyor ve web üzerinde uygulamalar gerçekleştiriyorum.


Nous Information Tehnology

Ferruh DİnçkalYazar

Düşünmeye çalışan biri olarak, biraz da çevremin desteği ile, düşündüklerimi yazmaya ve bunun sorumluluğunu almaya karar verdim. 1994 öncesi, Anadolu uygarlıkları üzerine incelemelerimi yazıya döktüm. Daha sonraları bunları bir e-kitapta topladım.


1994 sonrası, Melbourne'da kurulan Turkish Community Assembly'nin bir süre düzenli olarak çıkarttığı gazetede yazdım. Yine Melbourne'da yayınlanıp Avustralya'da dağıtılan Toplumsal Kaynak dergisinde düzenli olarak yazdım.

E-Kİtaplarıma bakabİlİrsİnİz
Ayorum.com

Ferruh DİnçkalGrafik Tasarımcısı

Lisede aldığım eğitim grafik temelli idi. Bunun desteği ile tüm yaşamımda grafik tasarımın önemli bir yeri oldu. Digital ortam öncesi olduğu gibi sonrası da bu eğitimin üzerinde yetiştirdim kendimi. Hala, afiş, logo, broşür, kitap tasarımları yapıyorum.


1994'den beri yaptığım tüm web sitelerinin grafik tasarımları bana aittir. Son dönemde en severek yaptığım iş ise, Türkiye Cumhuriyeti Sanat Tarihinde çok önemli bir yeri olan ve ayorum.com'un köşe yazarları arasında yer alan Ressam Cemil Eren'in Kaynak Yayınları'ndan çıkan "AĞIŞ - Resmin öykü ile aşkı" adlı kitabının tasarımı olmuştur.


Tasarladığım bazı logolar