Deklanşörüne Bastığım Kameralar

Yıl 1960ın erken dönemleri anlayacağınız hiç bilmedığım doğrusu hatırlamadığıim yıllar. Anımsadığım birtek kare var. Amcam ve arkadaşları evin ikinci katında parti veriyorlar ve amcamın fotoğrafcı bir arkadaşı var.

Onun kamerası ile bir fotoğraf çekmek için beni çağrıyorlar. Anımsadığım elimde bir kamera üzerindeki cam parçasından bakarak karşımdaki grubu bir kareye yerleştirmeye çalışıyorum. Ve o kareye yerleştirmeye daha halen uğraşıyorum. Neyse deklanşöre basıyorum ve ilk karemi bilinsizce çekiyorum ve beni ençok o deklanşörün sesi etkiledi. O yıllardan hiçbirşey anımsamama rağmen animsadığım o kareden yola çıkarak o kamerayı buldum ve edindim o kamera bir Kodak Brownie Flash II di.

23 Ağustos 1965 de ilk makineme sahip oldum. KODAK Instamatic. Yaklaşık 12-13 bu kamerayı kullandım. En büyük zorluğu flashıydı. Her bir adet poz için bir flash kulanıyordu. Bu yüzden o döneme ait pek flashlı poz yok.

1970lerin sonlarına doğru bir Minolta 450E edindim. Büyük lüks hem zoomu var hem flashı. Onuda yaklaşık 2 yıl kullandım.

1980 de ilk SLR kameram oldu. ZENIT TTL. O zaman fotoğraf çekmek nedemekmiş anladım. Hele deklanşörün sesi!!! tipki ilk çektiğim karedeki ses gibiydi.

Sonra başladı denemeler, denemeler, denemeler. Tam 12 yıl kullandım. Sonra bir Pentax SDR edindim. Bir kaç yıl kullandım. Ne o bana alıştı nede ben ona.

2005 yılında Digitale geçmeya karar verdim ve Sigma ile tanıştım. ılk dijital kameram SIGMA 10. Bu makine beni sevdi ben de onu. Hatta sağ kolumun bir uzantısı oldu. Dijital SLR tüm dünyada olduğu gibi benim içinde bir devrimdi.

Bu arada bir vesile ile Bronica edindim. Antik çağdan kalma mistik bir dev gibi etkiledi beni. Deklanşörün sesi, vizor, lensler, gerçekten ekileyici. Deklanşöre basmak terapi gibi. Daha halen fotoğraf çekmesemde kamerayı elime alıp terapiye devam ediyorum zaman zaman

Gelelim SIGMA ya...

İlk SIGMA 10 birkaç yıl sonra Sigma 14 en son Sigma SD1. Son 10 yılda 3 Sigma ve onun ile birlikte bir oda dolusu eküpman ve donanım.

Anlayacağınız sağ kolumun uzantısı son 10 yıldır SIGMA olarak devam ediyor

  • Yazan : Ferruh Dinckal